среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, prostej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy balaski PVC na plot i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na plot z plastiku na plot i bramę sztachetowa, przybierają one wówczas różne atramenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze zestawione są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych konturów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki z plastyku wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenia z plastiku na plot i bramę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także własnych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i plotki z plastyku na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa konstruuje się z skał przeróżnego kształtu, ułożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje spośród odłamków o nieproporcjonalnych zarysach, trzeba je trafnie łączyć tzn. tak, żeby forma każdego następnego integrował się z poprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenie plastykowe należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają także mchem oraz glonami. Można temu zapobiec pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, żeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий