пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co mocno nie zaznaczy krawędzi trawy bądź kwietnika jak niskie żywe plot.

Niesłychanie duże, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w przypadku potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Jeśli pragniemy zęby nasze żywe ogrodzenie było bardzo rosłe a jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z limaku powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu. Należy pamiętać jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie będzie bardzo trudne.

Nic tak nie uwydatni projektu trawnika względnie kwiatów jak małe żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe czasami nie chcą dobrze wzrastać w określonych terenach, niewielkie krzewy zdołają utrzymać naturalne zaplecze w wyznaczonym miejscu lub zastawią gołe wycinki gleby. Pięknie uformowany nieduży żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę tylko ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś ozdabiają je małe jabłuszka, które można przerobić na konfitury.

Niskie albo duże roślinne ploty wolno otrzymać z drzew szpilkowych.

Na nieszczęście, drzewa z tej grupy często są o wiele droższe aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej akceptuje brak słońca cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta oraz należny go redukować, jakkolwiek jego mutacje Cis można pościć bez pomocy.Będzie błyskawicznie dojrzewał oraz zachowa kolumnowy zarys.

O ile wasz kącik jest bardzo ciemny, wskazane jest aby zielony palisada rozświetlić kolorowymi kropkami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja przemiany o płowych czy tez wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr zwykły Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są najbardziej przekonywające w słońcu, przecież nawet w chłodzie korona drzewa pozostają dosyć jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий