понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie albo żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem często służą i za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenia plastikowe sadzi się w słonecznych miejscach, w których ekspresowo wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Wiele powabu maja także takie rosnące ploty, które wiodą poprzez osłonięte katy ogrodu. Ciemna zieleń liści z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina witek lub kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazy, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza oraz rozluźnia.


Projektując plot z żywopłotu, trzeba uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które przeważają w skwerze, oraz nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o normalnym pokroju same rosną, częstokroć tez ekspansywnie rozkwitają, ale chcą także sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia PVC mogą być niezwykle cienkie, chociaż powinno się je cyklicznie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie ogrodzenie aranżuje się na jakiś czas, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje porę suchą,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Bardzo wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z Winylu z Pajęczna stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posesji. Jeśli mamy wiele miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий